تبدیل واحد شتاب آنلاین

1 : لطفا زبان رایانه خود را روی انگلیسی قرار دهید.

2 : ابزار زیر برای تبدیل واحدهای مختلف شتاب به یکدیگر می‌باشد.

تبدیل ابزار


تمام حقوق مادی و معنوی این ابزار متعلق به فرازگر است.

تبدیل واحد شتاب آنلاین

مفاهیم پایه

تبدیل واحد شتاب آنلاین

 

می دانیم که برای اندازه‌گیری مقداری از هر چیز، نیاز به واحد داریم. برای مثال برای اندازه‌گیری قد یک انسان از واحد متر یا سانتی‌متر و برای اندازه‌گیری سنگینی یک جسم، از واحد گرم یا کیلوگرم استفاده می‌کنیم.

کمیت (Quantity)

آن دسته از ویژگی‌های هر پدیده فیزیکی که قابل اندازه‌گیری بوده و مقدار آن با عدد بیان می‌شود. مثال: طول، زمان، وزن، مساحت، حجم و … . کمیت‌هایی که در رشته ساختمان بیشتر با آن سر و کار داریم عبارتند از: طول – سطح – حجم – زاویه – زمان – جرم و وزن.

یکا یا واحد اندازه‌گیری

برای اندازه‌‎گیری یک کمیت بایستی آن را با مقدار ثابتی از آن کمیت مقایسه کرد، که به آن مقدار ثابت از کمیت، یکا یا واحد آن می‌گویند. مثال : یکا یا واحد کمیت زمان، «ثانیه» است.«60 ثانیه» زمانی معادل 60 برابر یک ثانیه است.

اندازه‌گیری یک کمیت

اندازه‌گیری یک کمیت، مقایسه مقدار آن با یکای آن کمیت است. اندازه یک کمیت شامل دو قسمت است. قسمت اول عددی است که نشان دهنده بزرگی کمیت است و قسمت دوم نشان دهنده یکای کمیت می‌باشد.

سامانه بین المللی یکاها (International System of Units)

از معروفترین سامانه‌های واحدهای اندازه‌گیری در دنیا می‌توان از سامانه (SI) نام برد. در این کتاب سامانه SI در کاربرد انواع کمیت‌ها، حاکم خواهد بود.

شتاب و انواع آن

به تغییرات سرعت در واحد زمان شتاب می گویند که با واحد متر بر مجذور ثانیه (\(Large frac{m}{s^{2}}\)) اندازه‌گیری می کنند و با علامت a نشان می دهند. با توجه به تعریف شتاب اگر اندازه یا جهت سرعت تغییر کند متحرک دارای شتاب است. برای محاسبه شتاب متوسط از رابطه زیر استفاده میکنیم :

شتاب متوسط

شتاب به انواع زیر تقسیم‌بندی می‌شود :

  • شتاب صفر : اگر سرعت حرکت متحرکی یکنواخت باشد شتاب صفر است.
  • شتاب ثابت : اگر سرعت متحرکی به طور ثابت افزایش یا کاهش یابد شتاب ثابت است.
  • شتاب افزاینده : اگر سرعت متحرکی به طور غیر یکنواخت افزایش یابد شتاب افزاینده است.
  • شتاب کاهنده : اگر سرعت متحرکی به طور غیر یکنواخت کاهش یابد شتاب کاهنده است.

نکته : شتاب و سرعت دو مفهوم کاملا متفاوت هستند. وقتیکه هواپیما با سرعت ثابت \(Large 800 frac{km}{h}\) پرواز می‌کند، سرعت آن زیاد است ولی شتابش صفر است. به همین ترتیب وقتیکه هواپیما می‌خواهد شروع به حرکت کند، هنوز سرعتش
زیاد نیست ، ولی شتابش خیلی زیاد است که بتواند در مدت کمی سرعتش را زیاد کند.

ابزار تبدیل واحد شتاب آنلاین

ابزار آنلاین بالا به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن مقدار شتاب مورد نظر شما به واحدهای مختلف تبدیل می‌کند. در صورت مشاهده هر گونه مشکل و مغایرت با استانداردهای علمی لطفا در همین صفحه نظر خود را بیان کنید تا اصلاحات لازم انجام شود.

 

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *