1 : لطفا زبان رایانه خود را روی انگلیسی قرار دهید.

2 : ابزار زیر برای تبدیل واحدهای مختلف دما به یکدیگر می‌باشد.

تبدیل ابزار


تمام حقوق مادی و معنوی این ابزار متعلق به فرازگر است.

تبدیل واحد دما آنلاین

تعریف دما

تبدیل دما

میزانی از داغی و سردی است. دما خاصیتی از ماده است که جهت جریان یافتن خود به خود گرما را معین می‌کند. هرگاه دو جسم با دماهای متفاوت با هم تماس حاصل کنند، گرما از جسمی که دمای بیشتر دارد به جسمی که دمای کمتر دارد جاری می‌شود تا آنکه دمای هر دو جسم یکسان شود. در واقع، گرما را می‌توان به صورت نوعی انرژی تعریف کرد که به طور خود به خود از جسمی با دمای بیشتر به جسمی با دمای کمتر جاری می‌شود.

دماسنج

وسیله‌ای برای اندازه‌گیری دمای جسم یا محیط است. دماسنج‌ها از دو بخش عمده تشکیل شده‌اند: (1) حسـگر گرمایی، که تغییرات فیزیکی با دمـا در ایـن بخـش صـورت می‌پذیرد؛ (2) ابزاری جهت تبدیل تغییرات فیزیکی به مقـادیر کمی. دماسنج‌ها انواع مختلفی دارند که به‌طور گسترده‌ای در صنعت، مطالعـات هواشناسـی، علـوم پزشـکی و تحقیقـات آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

واحدهای (یکاهای) دما

ابزار تبدیل واحد بالا واحدها یا یکاهای سنجش دما زیر را به یکدیگر تبدیل می‌کند.

سلسیوس :

درجهٔ سِلسیوس (به سوئدی: Celsius) (مخفف: C°) که در گذشته سانتی‌گراد خوانده می‌شد، یکای سنجش دما است که در سیستم بین الملی آحاد SI مورد استفاده قرار می‌گیرد و یک یکای فرعی محسوب می‌شود. نام سلسیوس به افتخار ستاره‌شناس سوئدی آندرس سلسیوس (۱۷۰۱ تا ۱۷۴۴) که مقیاسی مانند آن را برای دما پیشنهاد کرد نامگذاری شده‌است.

در سال‌های ۱۷۴۴ تا ۱۹۵۴ نقطهٔ صفر درجه به عنوان نقطهٔ یخ زدگی آب و ۱۰۰ درجه به عنوان نقطهٔ جوش آب در فشار یک اتمسفر در نظر گرفته می‌شد که با پذیرش جهانی، از سال ۱۹۵۴ به بعد «درجهٔ سلسیوس» یا مقیاس سلسیوس توسط صفر مطلق و نقطهٔ سه‌گانهٔ آب اقیانوس میانگین استاندارد وین (VSMOW) تعریف می‌شود که مربوط به گونه‌ای خاص آب خالص می‌باشد.

فارنهایت :

فارنهایت (به آلمانی: Fahrenheit) مقیاسی برای سنجش دما است که در ایالات متحده آمریکا کاربرد دارد. در درجه‌بندی فارنهایت مایع دماسنجی جیوه اختیار می‌شود. نقطه پایینی دمای مخلوط یخ و نشادر و حد بالای آن دمای بدن انسان سالم اختیار می‌شود و آن را عدد ۹۸٫۶ در نظر می‌گیرند و از صفر تا ۹۸٫۶ را به ۹۸٫۶ قسمت مساوی تقسیم می‌کنند و هر یک، یک درجه فارنهایت نامگذاری می‌شود. از مقیاس فارنهایت که هنوز هم در بعضی از کشورهای انگلیسی نیز استفاده می‌شود.

کلوین :

کلوین با نماد K یکای اندازه‌گیری دما است که بر اساس مقیاس مطلق بیان می‌شود. این یکا، یکی از هفت یکای اصلی سامانه استاندارد بین‌المللی یکاها است. کلوین، یک مقیاس مطلق دما در ترمودینامیک است که در آن صفر مطلق (سردترین دمای ممکن) صفر کلوین نام دارد. در توصیف ترمودینامیک کلاسیک، در صفر مطلق، جنبش گرمایی ذرات متوقف می‌شود. کلوین به عنوان ۱/۲۷۳٫۱۶ دمای ترمودینامیکی نقطهٔ سه‌گانه آب (یعنی ۰٫۰۱ C° یا ۳۲٫۰۱۸ F° تعریف شده‌است. به عبارت دیگر گویی نقطهٔ سه‌گانهٔ آب دقیقاً برابر با ۲۷۳٫۱۶ کلوین است.

رانکین :

رانکین مقیاسی برای درجه‌بندی حرارت می‌باشد که به افتخار کاشف آن، مهندس فیزیکدان اسکاتلندی ویلیام جان ماگورن رانکین، به این عنوان خوانده می‌شود. همانند درجه‌بندی کلوین صفر رانکین، همان صفر مطلق می‌باشد ولی در تقسیم‌بندی درجات از مقیاس درجات فارنهایت استفاده می‌شود پس در نتیجه تغییرات دما حسب رانکین با تغییرات دما حسب فارنهایت برابر می‌باشد ولی صفر درجه رانکین برابر ۴۵۹٫۶۷- فارنهایت می‌باشد. درجه‌بندی رانکین برای استفاده در چرخه‌های ترمودینامیکی موتورهای بخار، مثلاً موتورهایی که با بخار آب کار می‌کنند ایده‌آل می‌باشد.

ابزار تبدیل واحد دما آنلاین

ابزار آنلاین بالا به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن مقدار دمای مورد نظر شما به واحدهای مختلف تبدیل می‌کند. در صورت مشاهده هر گونه مشکل و مغایرت با استانداردهای علمی لطفا در همین صفحه نظر خود را بیان کنید تا اصلاحات لازم انجام شود.

 

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *