1 : لطفا زبان رایانه خود را روی انگلیسی قرار دهید.

2 : ابزار زیر برای تبدیل واحدهای وزن (جرم) یک جسم می‌باشد.

تبدیل ابزار


تمام حقوق مادی و معنوی این ابزار متعلق به فرازگر است.

تبدیل واحد وزن آنلاین

تعریف وزن

تبدیل واحد جرم

یکی از خصوصیات مهم ماده، ایجاد میدان جاذبه در اطراف آن است. هنگامی که دو جسم کنار هم قرار می‌گیرند، براساس جرم هر دو جسم و فاصله بین آنها یک نیروی جاذبه‌ای بین آنها به وجود می‌آید که این نیرو با جرم دو جسم نسبت مستقیم و با مجذور فاصله بین دو جسم نسبت عکس دارد،  یعنی هرچه جرم دو جسم بیشتر و دو جسم به هم نزدیکتر باشند نیروی بیشتری به یکدیگر وارد می‌کنند، به طور مثال می‌توان نیروی جاذبه دو سیاره را نسبت به هم درنظر گرفت.

نیروی جاذبه بین اجسام معمولاً خیلی ضعیف و غیرقابل اندازه گیری است، به عنوان مثال نیروی جاذبه بین شما و یک کتاب تقریباً یک ده میلیونیم نیوتن است و از آنجایی که کلیه اجسام روی زمین در مجاورت زمین قرار دارند و جرم زمین بسیار بزرگتر از اجسام است، طبیعی است که زمین اجسام نزدیک خود را با نیروی قابل توجهی به طرف خود بکشد. یعنی کره زمین با جرم 10¹²×5.89 کیلوگرم با ایجاد میدان جاذبه مادی همه اجسام را با نیرویی به طرف خود جذب می‌کند که این نیروی جاذبه را وزن می‌گویند. در حقیقت وزن یک جسم عبارت است از برآیند نیروهایی که از طرف کره زمین به ذرات آن جسم وارد می‌شود، به‌طوری که نقطه اثر این نیرو مرکز ثقل جسم و جهت آن به طرف مرکز زمین است.

چنانچه جسمی را به نیروسنجی آویزان کنیم، افزایش طول فنر نیروسنج نشان می‌دهد که نیرویی جسم را به طرف زمین می‌کشد. این کشش به سوی زمین را نیروی گرانش زمین می‌گویند و به‌طور کلی می‌توان گفت وزن یک جسم در روی زمین یا کره‌ای دیگر برابر نیروی گرانشی است که از طرف زمین یا آن کره دیگر به آن جسم وارد می‌شود. وزن مانند نیرو کمیتی است برداری و آن را با حرف W نشان می‌دهند.

 

تفاوت جرم با وزن

 

دو جسم با جرم‌های مختلف در یک نقطه دارای شتاب جاذبه یکسان می‌باشند لذا نسبت وزن آنها به حجم با نسبت جرم‌های آنها رابطه مستقیم دارد. یک جسم با جرم m در دو نقطه مختلف، دارای شتاب جاذبه یکسان نمی‌باشد. لذا نسبت وزن جسم در دو نقطه با نسبت شتاب جاذبه رابطه مستقیم دارد. جرم مقدار ماده موجود در جسم است، ولی وزن نیرویی است که از طرف زمین بر جرم جسم وارد می‌شود. واحد جرم کیلوگرم است و واحد وزن نیوتن می‌باشد. جرم را با ترازو اندازه می‌گیرند و وزن را با نیروسنج.

ابزار تبدیل واحد وزن (جرم) آنلاین

ابزار آنلاین بالا به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن مقدار جرم ماده یا جسم مورد نظر شما به واحدهای مختلف تبدیل می‌کند. دقت داشته باشید که ابزار بالا برای محاسبه جرم یک جسم می‌باشد و وزن یک جسم مقوله متفاوتی می‌باشد که در بالا توضیحات آن داده شده است.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *