تمام حقوق مادی و معنوی این ابزار متعلق به فرازگر است.

محاسبه ظرفیت خازن آنلاین

خازن

ظرفیت خازن

 

خازن وسیله‌ای الکتریکی است که در مدارهای الکتریکی اثـر خازنی ایجاد می‌کند. اثر خازنی خاصیتی است کـه سبب می‌شود مقداری انرژی الکتریکی در یک میدان الکترواستاتیک ذخیره شود. بـه تعبیـر دیگر، خازن‌ها عناصری هستند که می‌توانند مقداری الکتریسیته را بـه صورت یک میدان الکترواستاتیک در خود ذخیره کنند. همان گونه که یک مخزن آب برای ذخیره کردن مقداری آب مـورد استفاده قرار می‌گیرد. خازن‌ها بـه اشکال گوناگـون ساخته می‌شوند و متداول‌ترین آن‌ها خازن‌های مسطح هستند. این نوع خازن‌ها از دو صفحه هادی که بین آن‌ها عایق یا “دی الکتریک ” قرار دارد، تشکیل دی الکتریک می‌شوند. در زیر توضییحات مربوط به ابزار محاسبه ظرفیت خازن آنلاین را مشاهده میفرمائید.

محاسبه ظرفیت خازن

ظرفیت خازن نسبت بار الکتریکی ذخیره شده بـه اختلاف پتانسیل صفحات می‌باشد و آن را با C نشان می‌دهند و واحـد آن کولُن بر ولت می‌باشد که به احترام مایکل فاراد به آن (فاراد) می‌گویند و آنرا با حرف F نشان می‌دهند. یک فاراد ظرفیت خازنی است که هرگاه اختلاف پتانسیل یک ولت بین صفحات آن برقرار شود بـار الکتریکی یک کولن در آن ذخیره شود. ابزار محاسبه ظرفیت خازن آنلاین از رابطه زیر محاسبه می‌شود :

\(\Large C=\frac{Q}{V}\)

که در آن :

  • \(\large C\) ظرفیت خازن (F)
  • \(\large Q\) بار ذخیره شده یا همان شارژ (C)
  • \(\large V\) اختالف پتانسیل (V)

عوامل مؤثر بر ظرفیت خازن

مهم‌ترین عوامل موثر در تعیین ظرفیت خازن عبارتند از :

  • مساحت صفحات
  • فاصله بین صفحات
  • دی الکتریک به کار رفته بین صفحات ظرفیت یک خازن فقط به ابعاد و نوع عایق بستگی دارد نه به مقدار ولتاژ و بار ذخیره شده در آن.

 

فرمول استفاده شده در ابزار :

\(\Large C=\frac{Q}{V}\)

زبان رایانه خود را روی انگلیسی قرار داده و قسمت اطلاعات ورودی را تکمیل کنید.

اطلاعات ورودی


 

اطلاعات خروجی


3.6/5 - (12 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *