1 : لطفا زبان رایانه خود را روی انگلیسی قرار دهید.

2 : ابزار زیر برای تبدیل واحدهای مختلف طول به یکدیگر می‌باشد.

تبدیل ابزار


تمام حقوق مادی و معنوی این ابزار متعلق به فرازگر است.

تبدیل واحد طول آنلاین

مفاهیم پایه

تبدیل طول

 

می دانیم که برای اندازه گیری مقداری از هر چیز، نیاز به واحد داریم. برای مثال برای اندازه‌گیری قد یک انسان از واحد متر یا سانتی‌متر و برای اندازه‌گیری سنگینی یک جسم، از واحد گرم یا کیلوگرم استفاده می‌کنیم.

کمیت (Quantity)

آن دسته از ویژگی‌های هر پدیده فیزیکی که قابل اندازه‌گیری بوده و مقدار آن با عدد بیان می‌شود. مثال: طول، زمان، وزن، مساحت، حجم و … . کمیت‌هایی که در رشته ساختمان بیشتر با آن سر و کار داریم عبارتند از: طول – سطح – حجم – زاویه – زمان – جرم و وزن.

یکا یا واحد اندازه‌گیری

برای اندازه‌‎گیری یک کمیت بایستی آن را با مقدار ثابتی از آن کمیت مقایسه کرد، که به آن مقدار ثابت از کمیت، یکا یا واحد آن می‌گویند. مثال : یکا یا واحد کمیت زمان، «ثانیه» است.«60 ثانیه» زمانی معادل 60 برابر یک ثانیه است.

اندازه‌گیری یک کمیت

اندازه‌گیری یک کمیت، مقایسه مقدار آن با یکای آن کمیت است. اندازه یک کمیت شامل دو قسمت است. قسمت اول عددی است که نشان دهنده بزرگی کمیت است و قسمت دوم نشان دهنده یکای کمیت می‌باشد.

سامانه بین المللی یکاها (International System of Units)

از معروفترین سامانه‌های واحدهای اندازه‌گیری در دنیا می‌توان از سامانه (SI) نام برد. در این کتاب سامانه SI در کاربرد انواع کمیت‌ها، حاکم خواهد بود.

یکای طول

یکای طول در سیستم بین المللی SI برابر متر است. در سال 1791 میلادی \(\Large \frac{۱}{۴۰۰۰۰۰۰۰}\) طول نصف‌النهار کره زمین که از پاریس می‌گذشت به عنوان متر شناخته شد. در سال ۱۷۹۹ میلادی منشور پلاتین با مقطع مستطیل و در سال ۱۸۸۹ منشوری با مقطع X از جنس آلیاژ پلاتین ایریدیم به نام متر مبنا ساخته شد. این میله در مقابل تغییرات دما کمتر حساس بود. این استاندارد متر، نمونه بین‌المللی متر نامیده شد و هنوز در موزه سور فرانسه نگهداری می‌شود.

در سال ۱۹۶۰ میلادی، یک متر ۱۶۵۰۷۶۳.۷۳ برابر طول موج نور قرمز ــ نارنجی گسیل شده از گاز کریپتون ۸۶ ،تعریف شد. البته این تعریف هم دیری نپایید که جای خود را به تعریف جدید متر داد. یک متر طول مسیری است که نور در خلأ در زمان کوتاه \(\Large \frac{۱}{۲۹۹۷۹۲۴۵۸}\) ثانیه طی می‌کند.

ابزار تبدیل واحد طول آنلاین

ابزار آنلاین بالا به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن مقدار طول مورد نظر شما به واحدهای مختلف تبدیل می‌کند. در صورت مشاهده هر گونه مشکل و مغایرت با استانداردهای علمی لطفا در همین صفحه نظر خود را بیان کنید تا اصلاحات لازم انجام شود.

 

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *