تبدیل واحد فشار آنلاین

1 : لطفا زبان رایانه خود را روی انگلیسی قرار دهید.

2 : ابزار زیر برای تبدیل واحدهای مختلف فشار به یکدیگر می‌باشد.

تبدیل ابزار


تمام حقوق مادی و معنوی این ابزار متعلق به فرازگر است.

تبدیل واحد فشار آنلاین

مفاهیم پایه

تبدیل فشار

 

می دانیم که برای اندازه‌گیری مقداری از هر چیز، نیاز به واحد داریم. برای مثال برای اندازه‌گیری قد یک انسان از واحد متر یا سانتی‌متر و برای اندازه‌گیری سنگینی یک جسم، از واحد گرم یا کیلوگرم استفاده می‌کنیم.

کمیت (Quantity)

آن دسته از ویژگی‌های هر پدیده فیزیکی که قابل اندازه‌گیری بوده و مقدار آن با عدد بیان می‌شود. مثال: طول، زمان، وزن، مساحت، حجم و … . کمیت‌هایی که در رشته ساختمان بیشتر با آن سر و کار داریم عبارتند از: طول – سطح – حجم – زاویه – زمان – جرم و وزن.

یکا یا واحد اندازه‌گیری

برای اندازه‌‎گیری یک کمیت بایستی آن را با مقدار ثابتی از آن کمیت مقایسه کرد، که به آن مقدار ثابت از کمیت، یکا یا واحد آن می‌گویند. مثال : یکا یا واحد کمیت زمان، «ثانیه» است.«60 ثانیه» زمانی معادل 60 برابر یک ثانیه است.

اندازه‌گیری یک کمیت

اندازه‌گیری یک کمیت، مقایسه مقدار آن با یکای آن کمیت است. اندازه یک کمیت شامل دو قسمت است. قسمت اول عددی است که نشان دهنده بزرگی کمیت است و قسمت دوم نشان دهنده یکای کمیت می‌باشد.

سامانه بین المللی یکاها (International System of Units)

از معروفترین سامانه‌های واحدهای اندازه‌گیری در دنیا می‌توان از سامانه (SI) نام برد. در این کتاب سامانه SI در کاربرد انواع کمیت‌ها، حاکم خواهد بود.

واحدهای فشار

فشار جوّ از روزی به روز دیگر و از محلی به محل دیگر تغییر می‌کند. به طور متوسط، فشار جـوّ در سـطح دریا و در صفر درجه سانتیگراد ستون جیوه را در ارتفاع ٧۶٠mm نگه می‌دارد که آن را یک اتمسفر (atm) می‌نامیم، ولی اتمسفر استاندارد برحسب پاسکال تعریف می‌شود. به واحد \(\Large \frac{N}{m^{2}}\) ، پاسکال (Pa) می‌گویند که واحد فشار در سیستم SI است. لذا هر اتمـسفر معـادل ١٠١٣٢۵Pa می‌باشد. علاوه بر واحد یاد شده، از اتمسفر (atm) و بار (bar) نیز به طور گسترده به عنوان واحدهای انـدازه‌گیـری فـشار استفاده می‌شود. در گذشته، فشار atm ١ به عنوان فشار استاندارد برای گزارش داده‌های ترمودینامیکی به کار می‌رود. اما امروزه از فشار ١bar به عنوان فشار استاندارد برای گزارش داده‌های ترمودینامیکی استفاده می‌شود. واحدهای دیگری نیز وجود دارند که با ابزار بالا قابل تبدیل و محاسبه می‌باشند.

ابزار تبدیل واحد فشار آنلاین

ابزار آنلاین بالا به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن مقدار فشار مورد نظر شما به واحدهای مختلف تبدیل می‌کند. در صورت مشاهده هر گونه مشکل و مغایرت با استانداردهای علمی لطفا در همین صفحه نظر خود را بیان کنید تا اصلاحات لازم انجام شود.

 

4.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *